Instructors
Моралността на свободата
Всички ли хора искат свобода? Ако разгледаме историята на цивилизацията и на масовите политически движения през последните сто години, твърди Онкар Гейт, отговорът определено е „не”. Фактът, че ценността на свободата не е самоочевидна, единствено подчертава колко е важно нейната истинска природа и стойност да бъдат разбрани, особено от онези, които са заинтересовани да живеят свободно. Този курс очертава философските основания на свободата като нравствен и политически идеал и предлага философски анализ на възхода и упадъка на свободата като идеал на Западното общество.
Спирайки се на епохата на Просвещението, Гейт твърди, че същността на тогавашната философия е вдъхновила водещите фигури на епохата да дефинират и възприемат политическата свобода.
Сред въпросите, на които този курс дава отговор, са:
- Защо Просвещението може да бъде разбрано най-добре в категориите на отстояването на разума и отхвърлянето на подчинението на властта?
- Какъв е основният аргумент на Просвещението в полза на свободата?
- Защо този аргумент не успява да устои на все по-засилващите се атаки от страна на мислителите на 19-ти и 20-ти век?
- Осигурява ли философията на Айн Ранд нова аргументация в полза на идеите на
READ MORE
Просвещението?
Тази лекция представлява интерес за обучаващи се с всякакви нива на подготвеност и особено такива, които се интересуват от аргументите в защита на свободата. Онкар Гейт е старши сътрудник на постоянна длъжност в института ”Айн Ранд”. Той е главният специалист на института по въпросите на обективизма и негов старши преподавател и редактор
LESS
Оценка
Курсът беше изключително полезен и интересен. Благодаря!